Sociala medier-konsult Johan Åberg

Johan Åberg är konsult inom sociala medier och tillsammans med teamet på Nivide hjälper vi er att nå kunder och kandidater i sociala medier.

Välkommen att kontakta mig om ert företag behöver hjälp med sociala medier.

Vad kostar det? Se våra priser →

Vad gör en konsult inom sociala medier?

En duktig konsult inom sociala medier kan hjälpa er med allt från strategiarbete till att hjälpa er att praktiskt genomföra strategin i kanaler som exempelvis Facebook, Instagram och LinkedIn.

Strategi för sociala medier

En duktig konsult hjälper er att ta fram en strategi för sociala medier utifrån era affärsmål.

Uppdatering av sociala medier

En konsult kan hjälpa till att hålla era sociala medier uppdaterade för att kontinuerligt engagera er målgrupp.

Kampanjhantering

En konsult kan hjälpa er med målgruppsinriktade annonser i de mest populära annonsplattformarna för att nå ut till fler kunder.

Mätning och analys

En duktig konsult inom sociala medier kan implementera mätning och ta fram tydliga rapporter som redovisar resultatet.

Om våra konsulter

Sedan 2014 har vi arbetat som konsulter i frågor som rör sociala medier. Genom att anlita en konsult för hela eller delar av era sociala medier får ni en professionell hantering samtidigt som ni frigör tid att kunna prioritera andra arbetsuppgifter.

Lång erfarenhet

Sedan 2014 har vi arbetat i konsultroller inom sociala medier.

Förmåga att förstå er marknad

Vi har lång erfarenhet av att arbeta med en mängd olika branscher som gör att vi snabbt kan förstå era utmaningar.

Strategisk tyngd

Vi är specialister på digital annonsering och SEO med öga för helheten.

Personligt engagemang

Vi finns till för er som vill ha en trygg och långsiktig samarbetspartner som ni kan utveckla er digitala närvaro med tillsammans.

Johan Åberg: konsult inom sociala medier

Johan Åberg är VD och grundare på Nivide och har över 18-års erfarenhet av att hjälpa företag med digital marknadsföring.

Hans blogg på Nivide har flera gånger fått pris av ”Sveriges bästa företagsblogg” och med över 400 artiklar är Johan en av de mest produktiva konsulterna inom sociala medier.

sociala medier konsult johan åberg föreläser hos Marknadsföreningen i Malmö
Johan Åberg föresläser för Marknadsföringen i Malmö.

Johan har utbildat hundratals personer i sociala medier genom åren och har gjort uppdrag för bland annat Findus, Skånemejerier, Sydsvenska Handelskammaren, Wihlborgs Fastigheter, Veteranpoolen, OKI, Toyota, Schneider Electric, Upphandlingsmyndigheten och många fler.

Vill ni arbeta med Johan? Kontakta honom på johan.aberg@nivide.se.

Pris

Priset för att anlita en konsult inom sociala medier varierar beroende på vad ni behöver hjälp med. 

Vårt ordinarie timpris är 1200 SEK ex. moms. Kontakta oss för att få en kostnadsfri offert för ert företag som anpassas utifrån vad ni behöver hjälp med.

kontakta johan

Välkommen att boka ett samtal så berättar jag mer om hur jag kan hjälpa er.

“Vi är mycket nöjda med samarbetet hittills och har fått många konkreta åtgärdsförslag kring hur vi kan utveckla vår digitala annonsering, sökmotoroptimering och konverteringsspårning som vi nu successivt håller på att implementera."

Från vår kunskapsbank

Vanliga misstag vid annonsering på Facebook och Instagram

Undvik de vanligaste misstagen när ni annonserar på Meta.

Blogg och podcast om sociala medier

Johan Åberg är en av Sveriges mest frekventa skribenter kring ämnen som sociala medier och har under de senaste tio åren publicerat över 400 artiklar om sociala medier och digital marknadsföring. 

Han driver även podden ”Digital kommunikation med Johan Åberg” där ni får konkreta tips och råd som hjälper er att utveckla er digitala närvaro.

Vanliga frågor

Vad gör en konsult inom sociala medier?

En konsult inom sociala medier kan hjälpa till med kanalval, planering, strategisk rådgivning, publicering, analys och annonsering i sociala medier beroende på ert behov.

Vi på Nivide hjälper främst till med annonsering i sociala medier som även inkluderar exempelvis konverteringsspårning, analys och optimering i kanaler som Facebook, Instagram och LinkedIn.

En konsult i sociala medier kostar mellan ca 700-1500 kr per timme exl. moms. beroende på kunskap och erfarenhet. På Nivide debiterar vi 1200 SEK exl. moms. per timme för våra konsulter.

Sök

Anmäl ditt intresse

Fyll i formuläret så hör vi av oss när det finns nya datum tillgängliga.

Vi använder endast din information för att kontakta dig.

digital tillväxt

kunskapsbank

Om oss

Sedan 2014 har vi hjälpt 480+ svenska företag att växa genom digital annonsering och SEO.
Vi hjälper er att upptäcka vilken potential som finns för att öka resultatet av er digitala närvaro.